WYMIANA OPON
Wymiana opon Motowarsztat Niedrzwica
Wymiana opon w samochodach osobowych i dostawczych.
W ramach usługi:
- Demontaż
- Montarz
- Wymiana wentyla
- Czyszczenie
- Wyważanie
Każda naprawa koła zakończona jest dokręceniem koła przy użyciu klucza dynamometrycznego.
Prowadzimy sprzedaż opon - sprzedajemy tylko nowe opony.
Więcej informacji w cennik - wymiana opon
Ile lat mogą mieć dobre opony, czyli co ile wymieniać je na nowe.
Ile lat można użytkować opony , ile lat można na nich jeździć, kiedy je wymienić, jaka jest trwałość opon, jak można zmierzyć głębokość bieżnika. Opony to jeden z podstawowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy w pojeździe. To za ich sprawą pojazd trzyma się nawierzchni i ma możliwość całkowitego przeniesienia mocy z silnika. Opony to element eksploatacyjny podlegający normalnemu zużyciu. Ile więc mogą wytrzymać? Kiedy potrzebna jest wymiana opon? Z tym zagadnieniem jest związane jeszcze pytanie, jak zmierzyć głębokość bieżnika. Precyzyjne określenie trwałość opon jest bardzo trudne. Zużycie ich zależy bowiem od wielu czynników. Duże znaczenie ma rodzaj nawierzchni podczas eksploatacji, ale też obciążenie, dynamika jazdy, częste przyspieszania i hamowania oraz sposób pokonywania zakrętów. Zasadniczo przyjmuje się, że używane prawidłowo ogumienie powinno wytrzymać przebieg między 50 a 80 tysięcy kilometrów. Takie dane podają producenci opon w oficjalnych specyfikacjach i są one wyznaczone granicznym zużyciem bieżnika.
Ile lat mogą mieć opony, jest to zależne od wielu czynników.
Przez jaki czas można jeździć na oponach? Potencjalne wymiany trzeba przełożyć na przebieg pojazdu który każdego roku pokonuje kierowca. Więc sytuacji, w której w warunkach letnich kierowca nie przekracza więcej niż 15 tysięcy kilometrów, nowe opony letnie w zupełności powinny wystarczyć na cztery - pięć sezonów. Gdy nie przekroczy 10 tysięcy kilometrów, ilość lat wzrośnie nawet do siedmiu - ośmiu. Po tym czasie bieżnik staje się zbyt płytki, aby pojazd utrzymywał prawidłową trakcję i bezpiecznie poruszał się w czasie każdych warunków drogowych.
Kiedy jest potrzebna wymiana opon?
Po pierwsze granicę bezpieczeństwa użytkowania wyznaczają przepisy. Określają one dopuszczalną wysokość bieżnika na 1,6 mm. Według producentów ogumienia jest to zdecydowanie zbyt mało. Aby pojazd mógł utrzymać poprawny kontakt z nawierzchnią na przykład w czasie deszczu oraz żeby bieżnik miał możliwość prawidłowej pracy, powinien być zdecydowanie wyższy. Przyjęto, że w przypadku opon letnich granicą bezpieczeństwa jest minimum 3 mm. Dla opon zimowych jest jeszcze większa czyli 4 mm.
Jako kierujący pojazdem musimy pamiętać, że granica którą wyznaczają producenci jak najbardziej jest gwarancją bezpieczeństwa, jednak w bardzo ograniczonym stopniu. Bieżnik zniszczony w dużym stopniu odpowiada za ograniczoną trakcję i wydłużenie drogi hamowania. Według badań prowadzonych przez producentów opon,bieżnik mający 4 mm wysokości powoduje że dystans potrzebny na zatrzymanie samochodu jest dwukrotnie dłuższy niż w przypadku, w którym opony posiadają bieżnik o wysokości 9 mm. A odległość taka jest odległością która może mieć znaczny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, często pozwoli na uniknięcie wypadku drogowego.
Jaka jest trwałość opon, czyli jak mierzymy bieżnik opony samochodowej i kiedy potrzebna jest wymiana opon.
Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby. Po pierwsze korzystamy ze specjalnego miernika który można nabyć w większości sklepów motoryzacyjnych, czasami już za kilka złotych, lub można udać się do wulkanizatora, podczas sezonowej wymiany ogumienia. Miernik to przyrząd przypominający suwmiarkę, a odczytany na nim wynik jest jednoznaczny. Po drugie kierowca ma do dyspozycji specjalne punkty pomiarowe widoczne wewnątrz bieżnika naniesione już na etapie produkcji. W sytuacji, w której granica bieżnika zrówna się z punktami pomiarowymi, powinno to być sygnałem dla kierowcy mówiącym o tym, że właśnie skończył się okres użytkowania opon.
Wtedy właśnie warto zrobić obostrzenie. Trwałość opon to nie zawsze przebieg. Czasami większy wpływ ma czas eksploatacji. Oznacza, że da się wyznaczyć żywotność opon w latach. Więc ile lat mogą mieć opony? W pojazdach, które są używane sporadycznie, bezpieczne użytkowanie ogumienia może trwać bardzo długo. Tak więc 10 lat użytkowania od momentu wyprodukowania opon jest uzyskiwane przede wszystkim w przypadku, gdy po piątym roku od daty produkcji, opony będą regularnie przeglądane przez kierowcę i ewentualnie poddawane wnikliwej inspekcji wulkanizatora, po to aby stwierdzić czy ich stan jest jeszcze dobry.
Wymiana opon - kiedy wymieniamy opony na nowe biorąc pod uwagę rocznik?
Taka decyzja powinna być podjęta przez specjalistę w przypadku, w którym na powierzchni opony pojawiają się pęknięcia. Objawem wykluczającym jest też uszkodzenie wewnętrznej konstrukcji objawiające się widoczną zmianą kształtu opony, ewentualnie duże ubytki występujące na powierzchni bocznej ściany, np. uszkodzenia w wyniku najechania na ostry krawężnik. Wszystkie takie objawy, mówią o postępującym procesie zużywania się opony lub są skutkiem mniej widocznych od wielkości zużycia bieżnika procesów zużycia ogumienia.
Ile lat jeździmy tych samych oponach?
Kiedy wiemy już co ile wymieniać opony, warto jeszcze przypomnieć jak sprawdzić jaki jest wiek, czyli rok produkcji ogumienia. W tym celu należy przybliżyć jeszcze jedno pojęcie, kod DOT. Jest on oznaczeniem naniesionym na bok opony, składającym się z czterech cyfr. Cyfry te są wyznacznikiem daty produkcji opony. Dwie pierwsze to oznaczenie tygodnia roku. Dwie ostatnie są oznaczeniem roku,w którym opona zeszła z linii produkcyjnej. Kod DOT jest kodem kluczowym, bo to na jego podstawie właściciel lub specjalista - wulkanizator są w stanie określić z jakiego rocznika pochodzą opony.
Bardzo duży wpływ na trwałość opon ma nie tylko sposób wykonania, rodzaj użytego materiału i rodzaj technologii produkcji. Duże znaczenie w tym przypadku ma sposób eksploatacji i przechowywania opon. Opony nieprawidłowo przechowywane np. wadliwie ułożone, poddane dodatkowo działaniu promieni słonecznych mogą ulec trwałemu zdeformowaniu, przedwczesnemu zestarzeniu się i nie nadawać się do dalszego bezpiecznego użytkowania. Mocne hamowanie, dynamiczne ruszanie przyśpiesza zużycie bieżnika. Zagrożeniem są też uszkodzone elementy zawieszenia, wybite tuleje i sworznie, brak zbieżności, prowadzące często do nie równomiernego zużywania się bieżnika opony. Kolejny przykład to użytkowanie opon zimowych podczas letnich upałów. Opony takie już po jednym sezonie mogą stracić bieżnik i nie nadawać się do dalszej eksploatacji. Zalecana jest wtedy wymiana opon na odpowiednio dopasowane do pory roku.