Naprawa hamulców - wymiana tarcz i klocków hamulcowych
Naprawa hamulców, czyli jednego z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Naprawa hamulców to bądź co bądź naprawa systemu bezpieczeństwa. To właśnie dzięki sprawności tego układu możliwe jest kontrolowanie prędkości i w razie konieczności zatrzymanie pojazdu. Można dzięki temu uniknąć potrącenia ludzi jak też zwierząt lub zderzenia z innym pojazdem, a także przeszkodą. Posiadanie sprawnego układu hamulcowego jest bez wątpienia, obowiązkiem każdego kierowcy biorącego udział w ruchu drogowym. Można z pewnością stwierdzić, iż sprawny, czyli prawidłowo działający układ hamulcowy jest podstawą do zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uszkodzony czy też wadliwie działający układ hamulcowy w pojeździe, może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego. Należy więc, regularnie sprawdzać stan całego układu z naciskiem na klocki i tarcze hamulcowe, aby mieć pewność niezawodności działania hamulców podczas jazdy.
Naprawa hamulców:
- Wymiana klocków
- Wymiana tarcz
- Wymiana szczęk
- Wymiana bębnów
- Wymiana zacisków
- Wymiana pompy hamulcowej
- Wymiana cylinderka hamulcowego
- Wymiana przewodów hamulcowych
- Wymiana płynu hamulcowego
- Wymiana linki hamulca ręcznego
- Kontrola sprawności układu hamulcowego
Naprawa hamulców może być wykonana tylko z zastosowaniem sprawdzonych części zamiennych.
Każda naprawa hamulców powinna być zakończoną kontrolą działania wszystkich trzech układów.
Naprawa hamulców cena
Naprawa hamulców to bez wątpienia naprawa bardzo ważnego pod względem bezpieczeństwa, układu każdego pojazdu.
Zapraszamy zatem do zapoznania się z cennikiem napraw.
Cennik napraw dla klientów indywidualnych √
Naprawa hamulców - Zapraszamy na naprawę
Układy hamulcowe
Układ hamulcowy jako jeden z najważniejszych układów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pod pojęciem układu hamulcowego kryje się szereg mechanizmów dających kierowcy możliwość zmniejszania prędkości i zatrzymania pojazdu.
Wyróżniamy dwie grupy zespołów:
- zespół mechanizmów hamulcowych
- zespół mechanizmów sterujących, czyli uruchamiających hamulce
Mechanizm hamulcowy powiązany bezpośrednio z kołami to układ wytwarzający moment tarcia w hamulcach. Mechanizm uruchamiający odpowiada za przeniesienie zwiększonej siły nacisku do mechanizmu hamulcowego.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje mechanizmów uruchamiających:
- hydrauliczne
- pneumatyczne
- mechaniczne
- elektropneumatyczne
Znajdziemy też układy mieszane na przykład hamulce hydropneumatyczne.
Układy hamulcowe dzielimy na:
- robocze, czyli zasadnicze, stosowane do zmniejszana prędkości pojazdu, lub jego całkowitego zatrzymania,
- awaryjne, czyli pomocnicze, z niezależnym uruchamianiem w razie uszkodzenia hamulców roboczych,
- postojowe używane w czasie nieobecności kierowcy
- dodatkowe, czyli zwalniacze utrzymujące stałą prędkość lub pozwalające na jej zmniejszanie przydatne zwłaszcza na długim spadku drogi.
Wymienione układy działają niezależnie. Konstrukcyjne zintegrowanie pozwala niektórym układom na wykorzystywanie tych samych mechanizmów. Konstrukcja hamulców roboczych daje kierowcy możliwość dowolnego regulowania ich działania. Uruchamiane pedałem, działają tylko podczas nacisku na pedał. Działają skutecznie, lecz przystosowane są do działania w krótkim czasie. Zatrzymanie pojazdu w razie awarii hamulca roboczego umożliwia hamulec awaryjny. Hamulec postojowy uruchamiany ręcznie, działający bez trwałego nacisku na dźwignię.
Według obowiązujących przepisów pojazdy samochodowe muszą być wyposażone w trzy niezależne układy hamulcowe:
- roboczy
- awaryjny
- postojowy
Dopuszczalne jest wspólne sterowanie hamulcem roboczym i awaryjnym.
Naprawa hamulców - tarcze hamulcowe
Bardzo ważnym elementem układu hamulcowego są tarcze hamulcowe. Razem z klockami hamulcowymi tworzą idealny związek. Problemy zaczynają się kiedy para jest źle dobrana. Jako element eksploatacyjny podlegają okresowej wymianie. Jak często? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zależne jest to od ich jakości, od warunków eksploatacji, od stylu jazdy. Przykładowo, w jeździe poza miastem posłużą o wiele dłużej niż przy jeździe miejskiej.
Okrągłe o kształcie metalowego dysku z wypukłą częścią zewnętrzną. Precyzyjnie obrabiane na specjalnych maszynach. Produkowane ze specjalnego stopu metalu. Wszystko po to aby wytrzymały bardzo ciężkie warunki pracy. Podczas hamowania mogą rozgrzewać się do bardzo wysokich temperatur, Aby nie ulegały szybkiemu zużyciu powinny być odporne na ścieranie i wytrzymywać bardzo duże obciążenia. Najtańszymi są tarcze pełne, monolityczne, lecz mają poważną wadę, ulegają przegrzewaniu. Tarcze wentylowane są odporniejsze, ale droższe. Mają nawiercone otwory w celu odprowadzania ciepła, powstałego podczas hamowania. Najlepiej ciepło odprowadzają tarcze nawiercane i nacinane, nazywane sportowymi. Samochody klasy premium i sportowe, wyposażone są w najlepsze, niedające się przegrzać tarcze ceramiczne.
Patrząc na popularny układ typowego auta średniej klasy, widzimy piastę koła z zamontowaną, obracającą się tarczą hamulcową. Zacisk hamulcowy zamontowany nieruchomo za pomocą jarzma, jednocześnie utrzymujący klocki hamulcowe, które w czasie jazdy są oddalone od tarczy hamulcowej. Jeden klocek znajduje po stronie zewnętrznej a drugi od wewnętrznej. Po naciśnięciu pedału hamulca pompa hamulca dodatkowo wspomagana przez ABS, tłoczy płyn hamulcowy i wypycha tłoczek z zacisku hamulcowego. Tłoczek dociska jeden klocek do tarczy hamulcowej i powoduje przesunięcie zacisku na prowadnicach. Przesuwający się zacisk dociska drugi klocek do tarczy hamulcowej a jego okładziny na skutek silnego tarcia, powodują zwolnienie lub zatrzymanie się samochodu, co uzależnione jest od tego, z jaką siłą kierowca naciska na pedał hamulca.
Najczęstszą przyczyną wymiany tarcz hamulcowych, jest eksploatacyjne starcie się powierzchni roboczych tarczy hamulcowej. Można to zdiagnozować, dokonując pomiaru tarczy hamulcowej w jej najcieńszym miejscu. Jeśli tarcza jest zbyt cienka lub nierównomiernie wytarta, podlega natychmiastowej wymianie. Kolejna przyczyna to przegrzanie, spowodowane zbyt częstym i intensywnym hamowaniem lub niewłaściwie dobranymi felgami które uniemożliwiają chłodzenie tarcz hamulcowych. Dochodzi przy tym często do deformacji tarczy która objawia się biciem odczuwalnym na pedale hamulca. Pojawienie się odkształcenia może być spowodowane zbyt szybkim schłodzeniem tarcz na przykład po wjechaniu w kałużę, lub myciu pojazdu bezpośrednio po ostrym hamowaniu. Tarcze hamulcowe to dosyć drogi element, odpowiedzialny za bezpieczeństwo, dlatego w razie uszkodzenia lub zużycia należy je wymienić na nowe. Wato pamiętać, aby przy wymianie tarcz hamulcowych zawsze wymieniać obie tarcze na jednej osi, nawet jeśli zużyta lub uszkodzona jest tylko jedna tarcza. Podczas wymiany tarczy wymagane jest bardzo dokładne oczyszczenie piasty koła. Przy wymianie tarcz obowiązkowo wymieniamy komplet klocków hamulcowych z tej samej osi. Naprawa hamulców obejmuje komplet kół na osi pojazdu.
Klocki hamulcowe
Podobnie jak tarcze, klocki hamulcowe to zużywający się z czasem element układu hamulcowego. Narażone na duże siły tarcia, przez co ich okładziny ulegają wycieraniu. Niezależnie od typu klocki hamulcowe to produkt wielowarstwowy, którego podstawowym elementem jest metalowa płytka nośna. Kolejna to warstwa nośna odpowiedzialna za tłumienie wibracji i chroniąca zacisk przed wysoką temperaturą. Ostatnia to warstwa cierna, trąca o roboczą powierzchnię tarczy hamulcowej. Wykonane z mieszanek o różnym składzie, różnego pochodzenia włókien lub opiłków metalowych. Oferowane przez producentów różne rodzaje klocków wyróżniają się odmienną charakterystyką. Wśród produkowanych klocków hamulcowych możemy wymienić klocki wykonane z półmetali, zawierające dużą domieszkę metali, typu drut, wełna stalowa, proszki żelaza, grafitu i miedzi zmieszane ze sobą. Charakteryzuje je dobra wartość trąca, łatwa wymiana ciepła przez co hamują skuteczniej. Ich wada to głośniejsza praca i mniejsza skuteczność hamowania przy niskich temperaturach.
Organiczne klocki hamulcowe, mogą zawierać grafit, szkło, gumę lub węgiel połączone żywicą w wysokiej temperaturze. Ich praca jest cichsza niż klocków sintermetalowych, opisanych powyżej. Mają one bardziej miękką powierzchnię cierną od klocków zawierających metale. Kolejne to klocki nisko metaliczne, w których składzie są związki organiczne z małą ilością metali, do około 30 procent. Mają dobrą wymianę cieplną, skuteczne hamowanie, ale są dosyć głośne. Klocki hamulcowe ceramiczne, czyli miękko twarde klocki hamulcowe zbudowane z masy ceramicznej, działają oszczędnie na tarcze hamulcowe. Nie powodują pylenia a dodatkową zaletą jest ich cicha praca.
Naprawa hamulców - przewody hamulcowe
Naprawa hamulców obejmuje też wymianę przewodów hamulcowych. Przewody hamulcowe powinny zapewnić sprawne działanie układu hamulcowego. Dlatego że pracują w bardzo ciężkich warunkach, są produkowane z bardzo dobrych, wytrzymałych materiałów, ale pomimo tego zdarzają się ich usterki. Stosowane w samochodach, przewody hamulcowe hydraulicznego układu hamulcowego są rurkami o określonej średnicy. Dzielimy je na:
- przewody miękkie, gumowe, wyprodukowane ze specjalne gumy, odpornej na działanie płynu hamulcowego, wzmocnione wewnętrznym i zewnętrznym oplotem, z tkaniny lub metalu
- przewody sztywne produkowane z metali kolorowych lub stalowe, zabezpieczone dodatkową warstwą antykorozyjną typu ocynk lub farba
Podczas hamowania, przewody hamulcowe muszą wytrzymać bardzo duże ciśnienie płynu hamulcowego sięgającego 100 bar. Jest wiele powodów uszkodzenia lub przedwczesnego zużycia przewodów hamulcowych.
- Nie zależne od kierowcy to wykonanie przewodów z niewłaściwych materiałów.
- Zależne od kierowcy to nieterminowe wymiany płynu hamulcowego. Stary płyn nie ma już właściwości antykorozyjnych i powoduje korozję od środka przewodu.
- Jazda terenowa bez dodatkowych osłon, powodująca uszkodzenie kamieniami lub gałęziami.