Naprawa układów elektrycznych i elektronicznych
Naprawa układów elektrycznych:
-
Naprawa instalacji
-
Wymiana sterownika silnika
-
Naprawa alternatora
-
Naprawa rozrusznika
-
Wymiana świec żarowych
-
Wymiana stacyjki
-
Wymiana akumulatora
-
Montaż centralnego zamka
-
Montaż czujników parkowania
-
Montaż kamery cofania
Naprawa układów elektrycznych polega na ocenie stanu układów elektrycznych, oględzin i pomiarów. Po zlokalizowaniu urządzeń w pojeździe, należy określić funkcje oraz parametry elementów i urządzeń, dobrać przyrządy pomiarowe a następnie przeanalizować pracę układu na podstawie schematów. Interpretacja wyników pomiarów da nam diagnozę stanu urządzenia elektrycznego.
Masz problem z samochodem? Zapraszamy do serwisu Motowarsztat w Niedrzwicy.
Naprawa układów elektrycznych w naszym warsztacie - kontakt
Przy temp. około 70st. zaczyna się mówiąc w skrucie, nie właściwa praca zegarów.
Rozwiązaniem problemu, ostatecznie była wymiana świec zapłonowych, które powodowały jak widać takie anomalie na zegarach.
Naprawa układów elektrycznych - Systemy wspomagania kierowcy czyli wszystko to, co czyni naszą jazdę wygodniejszą i bezpieczniejszą
Systemy wspomagania kierowcy występują w różnych formach i mają różne zakresy działania, są różne ale mają dwie wspólne rzeczy, czynią jazdę naszymi pojazdami bezpieczniejszą i wygodniejszą. Warto wiedzieć w jakie systemy wspomagania mogą być wyposażone nasze pojazdy.
Oto ich krótki przegląd:
Aktywny układ kierowniczy
Aktywny układ kierowniczy inaczej Adaptacyjny układ kierowniczy - AFS - Active Front Steering Układ ze zmiennym przełożeniem, oznacza to że działanie tego układu dostosowuje się do prędkości jazdy i aktualnej sytuacji drogowej. Pomaga parkować i manewrować przy małych prędkościach. Podczas jazdy z wyższymi prędkościami i po autostradzie, ułatwia utrzymanie kierunku jazdy na wprost. Dzieje się tak dzięki nadajnikowi we wnętrzu koła kierowcy, podającemu odpowiednie impulsy skręcania. W innych wersjach układ zmienia wspomaganie kierownicy, a więc zależnie od prędkości powoduje że układ kierowniczy działa lżej lub ciężej, lub relatywnie bardziej bezpośrednio. Działanie adaptacyjnego układu kierowniczego nie powoduje aktywnej ingerencji w kierowanie, jak np. w przypadku systemów utrzymywania pasa ruchu.
System oczyszczania i osuszania tarcz hamulcowych - BSW
Terminem "wycieraczka hamulca" określają niektórzy system, który ma nie wiele wspólnego z oczyszczaniem przedniej szyby. W rzeczywistości ten system, jest odpowiedzialny za przyleganie klocków hamulcowych do tarcz, w celu usunięcia, czyli osuszania w czasie jazdy tarcz hamulcowych. Do jego działania ABS wykorzystuje sygnał dostarczany przez czujnik deszczu. Dzięki temu następuje optymalizacja skuteczności hamowania.
Inteligentny asystent awaryjnego hamowania
Inteligentny asystent awaryjnego hamowania IBA - Intelligent Brake Assistent ma zapobiegać kolizjom i zderzeniom z innymi obiektami. Ma za zadanie ostrzegać kierowcę, wpływać na działanie hamulców do pełnego, samodzielnego hamowania włącznie. Zależnie od wersji, oparty na systemie czujników radarowych i kamer, zapewnia monitorowanie przodu samochodu i automatyczne wykrywanie obiektów. W przypadku niemożności uniknięcia kolizji, powoduje przygotowanie oraz wyregulowanie napinaczy pasów, poduszek powietrznych itp. zamontowanych w samochodzie.
Asystent jazdy nocnej
Asystent jazdy nocnej - Night View Assist zwany systemem noktowizyjnym który to system znany jest nam z innych zastosowań. Po raz pierwszy wprowadzony przez Mercedesa a następnie przez innych producentów. Dysponując dodatkowymi reflektorami podczerwieni i kamerą na podczerwień można wizualizować osoby i zwierzęta, gałęzie lub inne przeszkody. Obraz można wyświetlać na ekranie pojazdu albo w polu widzenia kierowcy. Możliwość wyświetlana w polu widzenia daje wyświetlacz przezierny Head-Up. Asystenta można połączyć z systemem zawieszenia, świateł, skręcania lub hamowania w celu umożliwienia aktywnych interwencji korygowania pojazdu, dla zapobiegania wypadkom.
Asystent utrzymania pasa ruchu
Asystent utrzymania pasa ruchu, lub systemem ostrzegania przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu, dzięki zamontowanej za przednią szybą kamerze, posiada system orientacji na oznakowaniu jezdni. Wszystko to, dzięki różnicom kontrastu pomiędzy nawierzchnią a liniami pasa lub pobocza. Systemy te są wyposażone w możliwość ostrzegania dotykowego typu wibracje koła kierownicy oraz możliwość aktywnej interwencji układu kierowniczego w momencie opuszczania przez pojazd optymalnego toru jazdy. Kiedy kontrast pomiędzy oznakowaniem a nawierzchnią drogi jest mniejszy, na przykład w nocy, system zostaje wyłączony. Systemom najnowszej generacji do orientacji wystarczają linie środkowe. Działają one nawet w nocy i we mgle, a wszystko to dzięki zamontowaniu kamer nowej generacji. Podczas zamierzonego manewru opuszczenia pasa, gdy włączymy kierunkowskaz, w celu zachowania bezpieczeństwa, system zostaje wygaszony.
Naprawa układów elektrycznych - Adaptacyjne światłą zakrętowe
Adaptacyjne światła zakrętowe służą do oświetlania jezdni, chodników i poboczy przy skręcaniu i jazdy w zakręcie. Podczas jazdy po łuku drogi, silniki krokowe na podstawie kąta skrętu mierzonego przez czujnik kąta skrętu przy kierownicy, odpowiednio ustawiają reflektory, a w zasadzie ich wewnętrzne elementy. Istnieje też prostsza, nie posiadająca układów mechanicznych, wersja włączająca tylko dodatkowe oświetlenie, przy określonym skręcie, poprawiające oświetlenie otoczenia. Przy wykorzystaniu reflektorów laserowych, matrycowych, LED lub LCD, do efektywnego doświetlania przez systemy wysoce inteligentne nie jest potrzebny żaden układ mechaniczny.
Nieoślepiające światła drogowe
Nieoślepiające światła drogowe, zamaskowane światła dalekiego zasięgu lub światła z pionową granicą światłocienia. Ich działanie to nie oślepianie innych przy stale włączonych światłach. Pierwsze systemy oparte na ksenonach automatycznie dostosowywały strumień światła do potrzeb i warunków na drodze. Dzisiejsze nieoślepiające światła oparte są na reflektorach LED, z wykorzystaniem selektywnego włączania i wyłączania poszczególnych diod. Wykrywanie przednich lub tylnych świateł innych uczestników ruchu dokonywane jest za pomocą inteligentnej kamery umieszczonej za przednią szybą pojazdu. W systemach tych światło oślepiające innych kierowców jest zasłaniane, przy zachowaniu oświetlenia reszty drogi i pobocza.
Asystent skrętu w lewo
Asystent skrętu w lewo ostrzega kierowcę akustycznie i optycznie oraz ma możliwość zapoczątkowania hamowania w momencie wykrycia pojazdu jadącego z naprzeciwka w celu uniknięcia kolizji. Do rozpoznawania jadących pojazdów, wykorzystywane są inteligentne systemy kamer, radary lub czujniki ultradźwiękowe.
Naprawa układów elektrycznych - Wykrywanie pieszych
Wykrywanie pieszych może być częścią asystenta hamowania lub urządzenia używającego czujników ultradźwiękowych i radarowych oraz kamer do obserwacji otoczenia. System ten rozpoznaje kiedy piesi wchodzą nagle na jezdnię. Większość systemów natychmiast po wykryciu pieszego włącza ostrzeżenia akustyczne i wizualne z możliwością niewielkiej ingerencji w hamowanie. Przy braku reakcji kierowcy wykonuje pełne hamowanie awaryjne.
Asystent awaryjnego hamowania
Asystent awaryjnego hamowania, Emergency Brake Assist - EBA zajmuje się monitorowaniem przestrzeni przed pojazdem za pomocą kamer lub czujników radarowych. Kiedy dochodzi do zagrożenia najechania lub kolizji, ostrzega kierowcę i zwiększa ciśnienie w hamulcach poprzez system ABS. Przewidując zderzenie może uruchomić hamowanie awaryjne.
Adaptacyjny układ kierowniczy
Adaptacyjny układ kierowniczy Active Front Steering - AFS oznacza się zmiennym przełożeniem układu, zależnym od uwarunkowania i prędkości jazdy. Asystent kierownicy ma za zadanie ułatwić manewrowanie przy małych prędkościach i ułatwić parkowanie. Podczas jazdy autostradą i na wyższych prędkościach ułatwia jazdę na wprost.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent zmiany pasa ruchu
Asystent zmiany pasa ruchu tu układ czujników radarowych z tyłu pojazdu. Czujniki sprawdzają co dzieje się za pojazdem, oraz kąt martwego pola. Po włączeniu kierunkowskazu system ostrzega kierowcę o zbliżaniu się pojazdów, wysyłając ostrzeżenie dźwiękowe lub optyczne.
Rozpoznawanie zmęczenia
Korekty i interwencje układu kierowniczego na prostym odcinku drogi to oznaka zmęczenia kierowcy. Czujniki kąta skrętu porównują sygnały z danymi GPS. Godzina i przejechany dystans też jest brany pod uwagę. System ostrzega kierowcę dźwiękowo i wizualnie, nakłaniając do przerwania jazdy w celu zrobienia przerwy w podróży.
Asystent martwego pola
Terminem "martwe pole" określamy obszar, którego kierowca może nie zauważyć w bocznym lusterku podczas wyprzedzania lub cofania. Używając czujników radarowych, asystent martwego pola ustala i ostrzega kierowcę o kierunku jazdy, odległości i pozycji pojazdów na sąsiednim pasie ruchu.
Naprawa układów elektrycznych - Wykrywanie pojazdów
System automatycznego wykrywania pojazdów wykorzystywany jest w miejscach o dużym natężeniu ruchu, na przykład drogi wielopasmowe i centra miast. Pojazdy w miejscach takich niespodziewanie hamują lub zmieniają pas ruchu. Działanie asystenta hamowania po wykryciu pojazdu, polega na dźwiękowym i wizualnym powiadomieniu kierowcy i podjęciu bezpośredniej interwencji hamulców, nawet do pełnego hamowania. Działanie systemu opiera się na zbieraniu i przetwarzaniu danych o prędkości, kierunku jazdy i pozycji innych użytkowników pojazdów.
Adaptacyjne zawieszenie
Działanie adaptacyjnego zawieszenia polega na dopasowywaniu się do niebezpiecznych sytuacji na zakrętach i wykrywanych, między innym kamerą, nierównościach drogi. Zmiana zawieszenia odbywa się przy pomocy elektrycznych zaworów w amortyzatorach. Olej w danym amortyzatorze ma możliwość przepływania w większej lub mniejszej ilości, co daje chwilową zmianę charakterystyki amortyzatora. Dzięki temu następuje poprawa właściwości jezdnych, a przy tym zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i osiągów pojazdu. System ma wpływ na niwelowanie efektów ruchów pionowych, kołysania bocznego i nurkowania.
Asystent cofania z przyczepą
Dzięki asystentowi cofania z przyczepą kierowca może zaparkować swój pojazd za pomocą smartfonu, stojąc na zewnątrz pojazdu, tzw. zdalne sterowanie. System ten ma wpływ na działanie elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy ESP, elektronicznego pedału przyspieszenia i elektrycznego wspomagania kierownicy.
Aktywny tempomat
System kontroli odstępu i prędkości, Adaptive Cruise Control ACC, automatycznie przyspiesza i zwalnia pojazd dopasowując prędkość pojazdu do natężenia ruchu. System sterowany jest czujnikami radarowymi. Czujniki monitorują otoczenie przed i obok pojazdu i mierzą odległość od poprzedniego pojazdu. Dzięki nim w razie potrzeby zainicjowany zostaje proces przyspieszania lub hamowania. Niektóre systemy dodatkowo wysyłają sygnał ostrzegawczy o niebezpiecznej sytuacji drogowej. Układ często jest łączony z asystentami utrzymania pasa ruchu.
Elektroniczne światło hamowania
Elektroniczne światło hamowania ostrzega o hamowaniu pojazdów z przodu, które jeszcze nie są widoczne. Dzięki temu kierowca ma czas na przygotowanie się na ewentualną niebezpieczną sytuację drogową.
Kontrola trakcji
Kontrola trakcji znana też pod nazwą Regulacja Poślizgu Kół Napędowych - ASR, posiada różne nazwy u różnych producentów, (ASC, TRC, TCS), przeciwdziała poślizgowi kół napędowych przy ruszaniu lub ostrym przyspieszaniu na niestabilnym podłożu. Dzięki dostarczonemu przez czujniki sygnałowi o poślizgu kół, przeciwdziała temu zjawisku ingerując w sterowanie silnika lub w układ hamulcowy. System działa w pojazdach napędzanych na cztery koła, napędzanych na oś przednią i napędzanych na oś tylną.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent hamowania podczas manewrowania
Asystent hamowania podczas manewrowania to system działający tylko przy małych prędkościach, do 10km/h. Wspomaga kierowcę podczas ciasnego manewrowania. Wykorzystując czujniki 360 stopni monitoruje obszar dookoła pojazdu i w razie zagrożenia ingeruje w układ hamulcowy w celu natychmiastowego zahamowania.
ABS system zapobiegający blokowaniu kół
Układ zapobiegający blokowaniu kół ABS, składa się z dwóch części, hydraulicznej i elektryczno-elektronicznej. Do "zarządzania" całością potrzebny jest jeszcze sterownik, który zbiera i analizuje dane a następnie, na ich podstawie, steruje rozdzielaczami hydraulicznymi oraz pompą. Naciśnięcie przez kierowcę pedału hamulca, zwiększone przez siłownik układu wspomagania, powoduje wzrost ciśnienia w układzie hamulcowym i rozpoczęcie hamowania pojazdu. Rozpoczęcie pracy prze układ ABS zaczyna się kiedy sterownik wykryje że koło lub koła, prawdopodobnie za chwile się zablokują. Układ reaguje, nie czekając aż to nastąpi, i obniża ciśnienie dla hamulców poszczególnych kół. Dzięki temu pojazd hamuje prawidłowo, bez poślizgu. Koniec pracy układu następuje w momencie kiedy nie jest wykrywane blokowanie żadnego z kół.
Automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych
System automatycznego powiadamiania o wypadkach drogowych w razie kolizji lub wypadku drogowego powiadamia i przekazuje do centrum ratownictwa informacje z czujników kolizji. Dodatkowo wysyła dane dotyczące lokalizacji i rozmiaru wypadku.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent strefy prac budowlanych
Asystent strefy prac budowlanych wykorzystując kamery i czujniki ultradźwiękowe, pomaga kierowcy w jeździe wąskim, ciasnym pasem. Wspomaga w ten sposób kierowcę poruszającego się w trudnych warunkach i pomaga w unikaniu kolizji. System w razie konieczności, dokonuje korekty toru jazdy, oraz pomaga w zachowaniu bezpiecznej odległości z przodu i z obu boków pojazdu.
Sterowanie głosem
Sterowanie głosem eliminuje używanie gałek przycisków i ekranów dotykowych. Kierowca po prostu wypowiada polecenie, a system je wykonuje. Pozwala to na sterowanie klimatyzacją, systemami audio i umożliwia nawiązywanie kontaktów telefonicznych, z wyborem kontaktu włącznie.
Asystent parkowania
Asystent parkowania za pomocą kamer otoczenia, czujników ultradźwiękowych lub skanerów laserowych, mierząc odstępy wykrywa miejsca do parkowania. Częściowo aktywne systemy informują kierowcę, podczas powolnej jazdy, o wolnym miejscu do zaparkowania. Po zatrzymaniu się i włączeniu pilota parkowania asystent samoczynnie skieruje samochód w wolne miejsce. Manewr wykonywany jest z kierowcą który operuje hamulcem i gazem. Pasywna wersja pozwala na parkowanie bez obecności kierowcy w pojeździe. Asystent rozpoznając przeszkody parkuje auto, nawet w bardzo ciasnych miejscach. Manewr ten musi być monitorowany aplikacją smartfonu, poprzez stałe naciskanie przycisku. W momencie zwolnienia przycisku parkowanie zostaje przerwane.
Naprawa układów elektrycznych - Układ stabilizacji toru jazdy ESP
Układ stabilizacji toru jazdy ESP, to klasyczny system wspomagania kierowcy. Uruchamia hamulce, ingeruje w układ sterowania, poprawia stabilność przy nadsterowności i podsterowności. W sytuacjach krytycznych pomaga zachować właściwy kierunek jazdy. Jest to rozszerzenie układu ABS i ASR. Po raz pierwszy seryjnie zastosowany przez Boscha w 1995 roku.
Asystent jazdy w korku
Asystent jazdy w korku to połączona funkcja automatycznego tempomatu, asystenta hamowania i asystenta utrzymania pasa ruchu. Działa na podstawie odczytów czujników radarowych które obserwują ruch w kolumnie i kamery odczytującej oznakowanie drogi. Układ ten zapewnia pozostanie na pasie ruchu, utrzymanie określonej odległości i w razie konieczności jest zdolny zainicjować proces hamowania, do całkowitego zatrzymania włącznie. Niektóre układy na podstawie systemu komunikacyjnego Car - To - Car, powodują wznowienie poruszania pojazdu.
Rozpoznawanie znaków drogowych
System rozpoznawania znaków drogowych jest systemem kamer wykorzystujących inteligentne oprogramowanie w celu przetwarzania obrazu do wykrywania ważnych znaków drogowych, typu zakazu wyprzedzania, ograniczenia prędkości albo znaków placów budowy. Układ wizualnie i optycznie ostrzega kierowcę który ma większe szanse na dostrzeżenie znaków.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent wyjazdu tyłem z parkingu
Podczas wyjeżdżania tyłem z parkingu, korzystając z czujników systemu wykrywania martwego pola, asystent rozpoznaje wcześniej niż kierowca jadące pojazdy, ludzi lub inne przeszkody. Kąt wykrywania to zazwyczaj 120 stopni. Po rozpoznaniu zbliżającej się kolizji kierowca dostaje ostrzeżenie sygnałem dźwiękowym lub optycznym, na przykład przesz migające diody w lusterku wstecznym. Niektóre systemy umożliwiają automatyczne zahamowanie pojazdu. System uruchamia się po włączeniu biegu wstecznego. W przypadku samochodów z hakiem holowniczym, po podpięciu przyczepy system zostaje dezaktywowany.
Tempomat
Tempomat to jeden z najstarszych systemów wspomagania kierowcy. Zastosowany po raz pierwszy porównywalny system, czyli cięgło utrzymujące obroty silnika na jednakowym poziomie. Nowoczesne tempomaty regulują prędkość pojazdu elektronicznie, zapewniając utrzymanie stałej prędkości, w miarę potrzeby zwalniają i przyspieszają pojazd. Uruchamiany za pomocą dźwigni albo przyciskami na kierownicy. Wyłączenie tempomatu następuje po naciśnięciu pedału hamulca lub zadziałaniu układu kontroli odległości.
Rozpoznawanie źródeł światła
System regulujący oświetlenie pojazdu oparty jest na czujnikach światła które służą do wykrywania oświetlenia zewnętrznego. Wykrywa granicę dnia i nocy, źródła światła z pojazdów nadjeżdżających oraz poprzedzających, oświetlenia ulicznego i odblaskowych znaków drogowych. Często sterowanie światłami wspomaga specjalna kamera.
Asystent wysiadania
Asystent wysiadania ma za zadanie ostrzec kierowcę o niebezpieczeństwie wynikającym z otwierania drzwi, w momencie nadjeżdżania innych pojazdów z tyłu. Używając czujników radarowych wykrywa pojazdy samochodowe, rowerzystów i pieszych. Ostrzega dźwiękowo lub wizualnie sygnałem na poszyciu drzwi lub w polu widzenia kierowcy.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent skrzyżowania
Asystent skrzyżowania ostrzega kierowcę akustycznie i optycznie o wykryciu poprzecznego ruchu przed samochodem. Wykorzystuje do tego informacje z czujników radarowych, asystenta hamowania i kamer stereo. Asystent skrzyżowania działa tylko do pewnej określonej prędkości.
Asystent ruszania pod górę
Asystent ruszania pod górę przy pomocy elektrycznego hamulca postojowego, działającego na nie napędzaną oś, nie pozwala pojazdowi na staczanie się podczas ruszania na wzniesieniu. Hamulec postojowy ulega zwolnieniu po zakończeniu ruszania czyli po puszczeniu pedału sprzęgła.
Asystent Heck Pre Crash
System wczesnego reagowania w razie kolizji z tyłu, dzięki obserwacji zbliżających się od tyłu pojazdów, po wykryciu nieuchronnej kolizji aktywuje napinacze pasów, poduszki powietrzne, automatyczne odłączenie napięcia w samochodzie elektrycznym lub w samochodzie z wysokim napięciem. Jednocześnie ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym.
Asystent hamowania na zakrętach
Układ hamowania na zakrętach za pomocą sterownika ABS który steruje hamowaniem każdego koła osobno, zapobiega blokowaniu i poślizgowi kół podczas hamowania w zakrętach. Dzięki temu pojazd pozostaje stabilny i nie wpada w poślizg. Wszystko to dzieje się bez wiedzy i ingerencji kierowcy.
Asystent ograniczeń prędkości
Zadaniem asystenta jest wykrywanie znaków drogowych ograniczenia prędkości. Dzieje się to dzięki nowoczesnemu systemowi kamer z inteligentnym oprogramowaniem przetwarzającym obraz.
Naprawa układów elektrycznych - Asystent świateł drogowych
Adaptacyjny asystent świateł drogowych posiada układ płynnego sterowania zasięgiem świateł. Układ reflektorów ksenonowych podłączony jest do kamery z inteligentną analizą obrazu, dzięki temu możliwa jest zmiana zasięgu reflektorów, od granicy oślepiania do nawet trzystu metrów. Prostsze systemy tylko włączają i wyłączają światła drogowe.