NAPRAWA SAMOCHODÓW

NAPRAWY MECHANICZNE

 

W naszej ofercie naprawy mechaniczne:

  • Wymiana silnika

  • Naprawa silnika

  • Wymiana rozrządu

  • Wymiana oleju

  • Wymiana filtrów (oleju, paliwa, powietrza, kabinowy)

  • Wymiana świec zapłonowych

  • Wymiana świec żarowych

  • Regulacja zaworów

  • Naprawa zawieszenia

  • Wymiana amortyzatorów

  • Wymiana sprzęgła

  • Wymiana półosi

  • Wymiana sprężyn zawieszenia

  • Wymiana skrzyni biegów


Naprawa układów wydechowych to najczęściej:

  • Wymiana tłumika

  • Wymiana rury

  • Wymiana uszczelek

  • Wymiana wieszaków

  • Spawanie uszkodzonych mechanicznie elementów

 

Sporo osób nie wie, że naprawy mechaniczne to skutek zaniedbań tych kierowców, którzy na nie pozwalają. Nieregularność, nieterminowa wymiana oleju, nieterminowość lub całkowity brak wymiany pozostałych płynów i części eksploatacyjnych, dodatkowo wybieranie niewłaściwych części i szukanie oszczędności, to najczęstsze przyczyny problemów z samochodami. Bezawaryjne pojazdy po prostu nie istnieją. Wszystkie w większym lub mniejszym stopniu ulegają usterkom, które dodatkowo przez zaniedbania właścicieli znacząco powiększają zły stan pojazdu. Najgorsze są w tym przypadku zaniedbania dotyczące układów związanych z bezpieczeństwem. Poruszanie się takim pojazdem to bez wątpienia możliwość poważnych uszkodzeń samochodu, ale też zagrożenie bezpieczeństwa osób podróżujących, a także pozostałych uczestników ruchu.


naprawy mechaniczne-naprawa samochodów lublin

Naprawa samochodów powypadkowych nie jest naszą specjalnością, jednakże wymieniamy uszkodzone elementy typu zderzaki, drzwi, błotniki, maski a także oświetlenie pojazdu.

Silnik

Najważniejszym elementem zespołu napędowego każdego samochodu jest silnik. Naprawy mechaniczne silnika benzynowego są tańsze od napraw silnika z zapłonem samoczynnym mimo to warto dbać o utrzymanie go w dobrym stanie, by w przyszłości uniknąć niespodziewanych kosztów wymiany lub remontu kapitalnego. Trzeba dodać że w obecnych czasach naprawa samochodów które mają już "naście" lat staje się często nie opłacalna. Aby utrzymać silnik w dobrym stanie, wystarczy pamiętać o tym, co jest najczęstszą przyczyną jego przedwczesnego zużycia.


Jednym z bardzo często popełnianych błędów nie tylko przez młodych, ale i bardziej doświadczonych kierowców, jest przedwczesne obciążanie nierozgrzanego silnika (zimny start) lub przeciążanie go na niskich obrotach. Dochodzi wtedy do zaniku ciśnienia smarowania, czyli przerw w dopływie oleju. Dodatkowo styl jazdy również może powodować przedwczesne zużycie silnika. Trzeba też pamiętać o tym, że terminowa, zgodnie z zaleceniami producenta, wymiana płynów eksploatacyjnych jest kluczem do bezawaryjnej eksploatacji naszego silnika. Olej smarujący silnik traci swoje podstawowe właściwości po przejechaniu około 10 - 20 tys. km. Zwiększa się wtedy tarcie co powoduje podwyższenie temperatury pracy silnika i jego podzespołów, np. turbiny. Dlatego dochodzi do ich szybszego zużycia.


Niekorzystną też, jest sytuacja, kiedy zbyt wysoki poziom oleju powoduje uszkodzenie uszczelnień silnika, co skutkuje drastycznym spadkiem poziomu oleju i brakiem smarowania. Warto też pamiętać o kontrolowaniu ilości płynu chłodzącego, który chroni silnik przed przegrzewaniem. Skutkiem utrzymywania się wysokiej temperatury będzie przegrzanie silnika, które może doprowadzić do zatarcia tłoków i pierścieni tłokowych lub pęknięć bloku cylindrów i głowicy. W zatartym silniku wymagana jest naprawa układu korbowego.


Wymiana rozrządu

Rozrząd silnika to układ podzespołów odpowiedzialnych za sterowanie mechanizmem otwierania i zamykania zaworów w odpowiednim położeniu tłoków silnika. Dlatego Naprawy mechaniczne układu rozrządu, wiążą się z wymianą elementów realizujących napęd wałków rozrządu od wału korbowego silnika, czyli paska zębatego, łańcuszka oraz rolek, napinaczy, ślizgów i zębatek. Często pasek rozrządu napędza pompę cieczy chłodzącej i w takim przypadku ona też podlega wymianie. Wymianę elementów przeprowadza się w określonych odstępach czasu lub po określonym przebiegu.

Ważna zasada:

Przy naprawie rozrządu zawsze wymieniamy komplet, czyli wszystkie elementy które współpracują ze sobą, typu pasek, rolki prowadzące, napinacz, pompa wody czy śruby.

Turbosprężarka

Producenci wyposażają coraz więcej silników o różnej pojemności i różnej liczbie cylindrów w układy doładowania silnika. Najpopularniejsza forma doładowania to turbosprężarka. Obecne rozwiązania przy produkcji silników pozwalają na wykorzystanie ich największej mocy przy zużyciu najmniejszej ilości paliwa poprzez zamontowanie turbosprężarki. Turbosprężarka jako bardzo wydajny układ wymaga specjalnych zasad ochrony i eksploatacji. Jako element silnika powstała w wyniku wieloletnich badań dotyczących zwiększenia mocy silnika z jednoczesnym zmniejszeniem zużycia paliwa i zmniejszeniem jego wagi. Wszystko to dzięki wykorzystaniu energii spalin wydalanych z silnika. Składowe tego układu to dwie części, sprężarka i turbina zamontowane na wspólnej osi. Spaliny z silnika napędzają turbinę i jednocześnie wirnik sprężarki. Tłoczy on do cylindrów silnika duże ilości powietrza zawierającego tlen którego większa ilość pozwala na spalenie w tej samej komorze większej ilości paliwa, zwiększając jednocześnie moc silnika. Dlatego pierwsze turbosprężarki były montowane do samochodów sportowych w celu zwiększenia mocy silnika bez potrzeby zwiększania masy pojazdu. Obecnie montowane są z powodów ekonomicznych i ekologicznych. ponieważ pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa.


Turbosprężarka to mechanizm narażony na działanie dużych sił i wysokiej temperatury. Jej turbina kręci się z prędkością dochodzącą do 200 000 obrotów na minutę i w temperaturach do 900°C. Te ekstremalne warunki wymagają odpowiedniego smarowania, dlatego zawsze należy przestrzegać zalecenia producenta co do oleju stosowanego w silniku. Stosowanie odpowiedniego rodzaju i klasy lepkości oleju jest gwarancją sprawności pracy turbosprężarki. Dlatego olej którego używamy powinien być jak najwyższej jakości.


Po uruchomieniu silnika wyposażonego w turbinę należy go rozgrzać na wolnych obrotach a po zakończeniu jazdy, ostudzić na biegu jałowym przez kilkadziesiąt sekund. Nigdy nie gasimy silnika na wysokich obrotach. Aby zapewnić wieloletnią sprawność pracy turbosprężarki, regularnie wymieniamy filtr powietrza i dbamy o poziom i stan oleju silnikowego.


Amortyzatory

Amortyzator to podstawowy element konstrukcji zawieszenia w każdym pojeździe. Jego zadania to tłumienie drgań stabilizacja toru jazdy i utrzymywanie sprężyn we właściwej pozycji. To właśnie dzięki amortyzatorom koło utrzymuje ciągły kontakt z nawierzchnią, bo poprzez tłumienie wybicia i wbicia amortyzator przenosi ciężar masy na koła naszego samochodu. Amortyzatory i sprężyny sprawiają że nadwozie pojazdu może uzyskać największą przyczepność do nawierzchni i jednocześnie zachowują komfort jazdy. Aby tak było opracowano dwa typy amortyzatorów, miękkie i twarde - sportowe. Miękkie przenoszące mniej drgań, zapewniają lepszy komfort jazdy, dające niestety objawy gorszego prowadzenia w zakręcie i twarde gwarantujące mniejsze przechyły lecz przy zmniejszonej amortyzacji nierówności.


Amortyzator olejowy

To rodzaj cylindra wypełnionego specjalnym olejem hydraulicznym w którego wnętrzu umieszczony jest tłok dzielący jego przestrzeń na dwie osobne komory. Dochodzą to tego zawory pozwalające na określoną szybkość pracy tłoka. Poprzez odpowiednie dobranie zaworu zagwarantowano zróżnicowaną siłę podczas ściskania i rozciągania. Zaletą amortyzatorów olejowych jest ich miękka charakterystyka przy pracy, prosta budowa a przez to łatwa regeneracja. Wadą natomiast jest duża masa i wolna reakcja podczas jazdy po nierównościach.


Amortyzator olejowo-gazowy

Swoją budową przypomina amortyzator olejowy ale dodatkowo ma we wnętrzu gaz. W przypadku takiego amortyzatora olej zaczyna pracować przy dużych wychyleniach karoserii, na małych nierównościach pracuje tylko gaz co zapewnia lepszą trakcję. Amortyzator olejowo-gazowy ma mniejszą masę i ma możliwość działania progresywnego, jest droższy i bardziej podatny na uszkodzenia.


Objawy zużycia i weryfikacja

Najczęściej spotykanym objawem wypracowania amortyzatora oprócz wycieku oleju jest nadmierne kołysanie się nadwozia. Objawia się ono podczas jazdy po nierównościach jak i przy hamowaniu. Dodatkowo zauważalne może być nierównomierne zużycie opon, duże przenoszenie drgań i stuki podczas jazdy po nierównościach. Naprawy mechaniczne amortyzatorów rozpoczynamy od weryfikacji, sprawdzając czy niema wycieków oleju i korozji tłoka. Jeśli widoczne są ślady oleju, jest to oznaką uszkodzenia amortyzatora. Najlepiej zdiagnozować amortyzator udając się na stację obsługi pojazdów gdzie można wykonać test sprawności na specjalnej maszynie.


Amortyzatory a elektroniczne systemy wspomagające jazdę

Powinniśmy wiedzieć że sprawność amortyzatorów ma wpływ na poprawne działanie systemów wspierających kierowcę, typu ESP lub ABS. Uszkodzenie amortyzatora może powodować błędne odczyty przez sterownik. Może to skutkować dłuższą drogą hamowania i nie odpowiednią reakcją przy poślizgu.

Wymiana amortyzatorów

Podstawową, bardzo ważną zasadą jest wymiana obu amortyzatorów na osi pojazdu, czyli przy uszkodzonym lewym przednim wymieniamy też prawy przedni, zawsze parami. Podyktowane jest to specyfiką ich działania. Nowy amortyzator będzie posiadał inną charakterystykę działania niż stary, inny skok różna reakcja na nierówności. Wybierając nowe jednakowe amortyzatory mamy gwarancję poprawnego funkcjonowania układu, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy nas samych i innych użytkowników ruchu drogowego.



Podsumowując, amortyzator jest elementem eksploatacyjnym ulegającym naturalnemu zużyciu i podlegającym okresowej wymianie. Nie powinniśmy zapominać o jego bezpośrednim wpływie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego nie należy ignorować pierwszych oznak jego wypracowania gdyż zaniedbanie takie może mieć czasami skutki tragiczne.


Odma olejowa

Odma jest to systemem odpowietrzania skrzyni korbowej. Silnik jest urządzeniem wykorzystującym gazy które są typowym zjawiskiem podczas pracy tłoków. Dochodzi w nim do wzrostu ciśnienia działającego na ściany jednostki napędowej, co jednocześnie oddziałuje na wszelkie uszczelnienia silnika. Odma olejowa to swego rodzaju przewód odpowietrzający komorę korbową zapewniający właściwą cyrkulację gazów. Pozwala ona odpowietrzać skrzynię korbową i kierować gazy we właściwym kierunku, to znaczy do cylindrów. Poprawne działanie odmy ogranicza do minimum ryzyko wzrostu ciśnienia gazów w skrzyni korbowej. Konsekwencje problemów zapchanej odmy mogą być bardzo kosztowne, dlatego nie powinno się bagatelizować jej nie prawidłowego działania. Zatkanie odmy jest znakiem do jak najszybszego jej udrożnienia lub wymiany.


Nieprawidłowości w działaniu odmy nie powstają nagle, jest to nasilający się proces narastający w czasie. Znając objawy można zapobiegać przyszłym poważnym kłopotom i problemom. Zatkanie odmy jest efektem wieloletniego gromadzenia się mazi zatykającej przewód odpowietrzający skrzynię korbową. Dochodzi w ten sposób do wzrostu ciśnienia gazów, uszkodzenia uszczelek i wycieków oleju. Jest to pierwszym sygnałem o możliwości zapchania odmy olejowej i możliwych problemów z jednostką napędową. Nierównomierna praca na wolnych obrotach lub zapalanie się kontrolki silnika może też być sygnałem o niewłaściwym odpowietrzeniu skrzyni korbowej naszego silnika. Zatkanie przewodu odpowietrzającego dotyczy w większości starszych pojazdów, ale może też dotknąć pojazdy młodsze, rzadko użytkowane i raczej na krótkie dystanse w okresie niskich temperatur i dużej wilgotności powietrza. Chcąc tego uniknąć pamiętać należy o odpowiednim nagrzaniu silnika na krótkich, nawet kilku minutowych dystansach. Podstawową zasadą dbania o odmę jest regularna wymiana oleju i stosowanie dobrej jakości oleju o parametrach zalecanych przez producenta pojazdu. Ważna jest też konserwacja, czyli weryfikacja jej stanu, oczyszczanie separatora i wymiana filtra.


Świece zapłonowe

Odpowiedzialne za powstawanie iskry koniecznej do zapłonu mieszanki paliwowo- powietrznej, dzięki której wyzwalana jest energia napędzająca samochód. Przy zużytych świecach nie możliwa jest prawidłowa praca silnika, charakteryzuje się wyższym spalaniem czy problemami z uruchomieniem silnika. Poddawane dużym różnicom temperatur, wysokiemu napięciu i zmianom ciśnienia muszą być bardzo odporne i wytrzymałe. Dlatego należy regularnie kontrolować ich stan. Barwa izolatora świecy powinna być szara lub brązowa, czarne, zaolejone lub z innymi uszkodzeniami należy natychmiastowo wymienić. Pamiętać należy o dobraniu odpowiednich świec i o bezwzględnej wymianie całego kompletu świec zapłonowych.


Świece do LPG

Użytkując samochód z instalacją LPG zadajemy sobie pytanie czy auto napędzane mieszanką gazową wymaga stosowania innych elementów układów zapłonowych, niż w zasilanych benzyną. Odpowiedź jest prosta, można używać wszystkich rodzajów świec i przewodów lecz czasami warto zainwestować w bardziej dopasowane do danego rodzaju paliwa. Głównie z powodu wolniejszego procesu spalania mieszanki gazowo-powietrznej. Konsekwencją tego jest dłuższy kontakt z gorącymi gazami, nadmierne nagrzewanie się i szybsze zużycie świec i innych elementów silnika. Inna wada mieszanki gazowo-powietrznej to konieczność wytworzenia wyższego napięcia w celu przeskoku iskry, co skutkować może wcześniejszym zużyciem świec zapłonowych.


Więcej o LPG: Montaż i serwis instalacji LPG

Naprawy mechaniczne Motowarsztat Niedrzwica